Hem görünüş açısından hem de sağlığımıza olan faydaları açısından incir faydalı olan meyvelerimizden bir tanesidir. İncir taze olarak tüketilmenin yanı sıra kuru olarak da tüketilebilir. Aynı zamanda incirden incir reçeli de yapılabilir. İncir reçeli tarifi nedir, incir reçeli nasıl yapılır diye araştırmaya başladıysanız size verdiğimiz tarifi uygulayabilirsiniz.

 

İncir reçeli tarifi malzemeler

  • Yarım kilo taze beyaz veya siyah incir
  • 450 gr toz şeker
  • 1 çay kaşığı kadar tereyağı
  • Yarım fincan su
  • Çeyrek limonun suyu

İncir reçeli nasıl yapılır?

İlk olarak işleme incirlerin sap kısımlarını kesmekle başlamanız gerekir. Sap kısımlarını incirin süt geldiği kısma kadar kesmeniz gerekir. İncirleri, iyice yıkayıp suda bir süre beklettikten sonra suyun sonra süzgeç yardımıyla süzün. Süzmüş olduğunuz incirleri, geniş bir tencerenin içerisine alın. Daha sonra tencerenin içerisinde incirleri birbirlerine yapışmayacak şekilde dizin.
İncirlerin üzerine toz şekeri ve suyu ilave edin. İncir reçelinizi ocağınızın üzerinde kısık ateşte kaynamaya bırakın.

 

İncirlerin zedelenmemesi için kesinlikle karıştırmamanızı öneriyoruz. İncir reçeliniz kaynamaya başladığında verdiğimiz ölçü doğrultusunda içerisine tereyağı ilave edin. Reçel kaynadıktan sonra içerisine çeyrek limonun suyunu da ilave edip 5 dk kaynatın.
Taze incirlerden yapılmış incir reçeliniz soğumaya başladığında kavanozlara alıp dolabınıza yerleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir